gons.io怎么java获得io流文件大小hanzo

Unesite Va?e uvjete za pretra?ivanje
Po?aljite obrazac za pretra?ivanje
srijeda, 25.07.2007.
Japanski jujutsu sistemi tipi?no nagla?avaju bacanja, imobiliziranje i u?vr??ivanje, poluge i gu?enja (kada se usporedi sa drugim sistemima poput karatea). Atemi - waza (udara?ke tehnike) nisu bile toliko va?ne u ve?ini starijih japanskih sistema, jer je samurajski oklop bio adekvatna za?tita protiv ve?ine udar?kih tehnika. Kineski quanfa (kenpo ili kung fu) sistemi se fokusiraju na udarcima rukama i nogama puno vi?e nego jujutsu.
Japanski sistemi hakuda, kenpo i shubaku pokazuju kineski utjecaj na njihova vi?enja udara?kih tehnika. U usporedbi, sistemi koji su nastali direktno iz japanskih izvora znatno manje preferiraju takve tehnike. Me?utim, neke jujutsu ?kole itakako imaju kineskih elemenata u svojim u?enjima. Jujutsu ryuovi znatno variraju u tehnikama, i mnogi klju?uju brojne udara?ke tehnike.
U jujutsuu, prakti?ari vje?baju mnoge potencijalno smrtonosne tehnike. Me?utim, kako se uglavnom vje?ba u nekompetitivnom okru?enju, rizik je minimaliziran. U?enici isto tako uvje?bavaju padove ?ime im se omogu?uje vje?banje nekih vrlo opasnih bacanja.
TEHNI?KE KARAKTERISTIKE ZAJEDNI?KE SVIM ?KOLAMA
Premda postoje neke razlike u izvo?enju i izgledu tehnika me?u razli?itim tradicionalnim jujutsu sistemima, postoje zna?ajne tehni?ke sli?nosti:
* U?enici u?e tradicionalni jujutsu na osnovu opservacije i imitacije.
* Goloruka borba ve?ine ?kola prakticira poluge na zglobovima. To rade na na?in da zglobove optere?uju silom koja je po smjeru suprotna prirodnom smjeru kretanja zgloba. Na taj na?in se onemogu?ava mi?i?na akcija koja bi eventualno mogla izvu?i zglob iz nepovoljne pozicije. Isto tako koriste se i bacanja, ili ?ak i kombinacija bacanja i poluga.
* Ponekada se udarcima cilja u posebno ranjiva mjesta na tijelu. To ja sastavni dio kuzushija, umije?a naru?avanja ravnote?e tijela koje slu?i kao priprema za polugu, ru?enje ili bacanje.
* Tijelo osobe koja se brani je pozicionirano tako da iskoristi napada?eve slabosti, dok istovremeno prezentira nekoliko vlastitih slabosti.
* Vje?banje oru?jem je primarno cilj samurajskog treniranja. Koryu ?kole tipi?no uklju?uju uporabu oru?ja. Oru?ja koja se mogu koristiti su roku shaku bo (?tap od ?est stopa), hanbo (?tap od tri stope), katana (dugi ma?), wakizashi ili kodachi (kraki ma?), tanto (no?) ili jitta (nalik kratkoj palici sa kukom).
DERIVATI I ?KOLE
S obzirom na raznolikost, jujutsu je postao osnova za mnogobrojne varijacije i ?kole. Kako je svaki instruktor inkorporirao nove tehnike i taktike u ono ?to je on izvorno nau?io, mogao je stvoriti svoj vlastiti ryu ili ?kolu. Neke ?kole su modificirale izvorne materijale do te mjere da se vi?e ne mogu smatrati stilom jujutsua.
Oko 1600. godine postojalo je preko 2000 ?kola jujutsua u Japanu, i postojale su osnovne karakteristike zajedni?ke za ve?inu tih ?kola. Tehni?ke karakeristike su varirale od ?kole do ?kole. Mnoga generaliziranja navedena malo prije ne vrijede za neke jujutsu ?kole.
Jujutsu je predstavljen Europi 1899. god. Prvi ga je u?io Edward William Barton - Wright, koji je u?io Tenjin - Shinyo i Shinden - Fudu ryu u Yokohami i Kobeu. Kratko je trenirao i Kodokan u Tokiju. Ubrzo nakon povratka u Englesku, on je umotao osnove svih tih stilova zajedno sa boksom, savateom i francuskim borenjem ?tapovima u sustav samoobrane pod nazivom Bartitsu.
Neki stilovi su se razgranali u dana?nji karate i aiki stilove. Posljednje grananje u Japanu desilo se 1905. god. kada su neke jujutsu ?kole pristupile kodokanu. Sve te ?kole ujedinio je Jigaro Kano koji je osnovao judo.
Moderni judo je klasi?ni primjer sporta koji je nastao iz jujutsua te se danas od njega razlikuje. Kasnije su nastali i brojni drugi sportski derivati jujutsua. Brazilski jiu jitsu je dominirao prvim MMA natjecanjima, ?to je uzrokovalo masovnu primjenu BJJ-a me?u mnogim sporta?ima koji se bave natjecanjima u mje?ovitim borila?kim vje?tinama.
Na?in na koji se postupa sa portivnikom uvelike ovisi o filozofiji u?itelja. To se isto tako prenosi na mnoge razli?ite ?kole jujutsua. S obzirom da je u jujutsuu dozvoljena apsolutno svaka tehnika poput ujedanja, povla?enja za kosu, kopanja o?iju (?to u judu nije dozvoljeno) prekti?ari imaju neograni?eni izbor tehnika (pod pretpostavkom da su vje?ti).
Neke od starih japanskih jujutsu ?kola:
* Araki-ryu
* Daito-ryu aiki-jujutsu
* Hontai Yoshin-ryu
* Sekiguchi Shinshin-ryu
* Sosuishitsu-ryu
* Takenouchi-ryu
* Tatsumi-ryu
* Tenjin Shinyo-ryu
* Yagyu Shingan Ryu
* Yoshin Ryu
JUDO I JUJUTSU
Jujutsu se uvijek koristio na sportskim natjecanjima, ali prakti?no kori?tenje od strane samuraja prestaje otprilike 1890. Tehnike poput ubadanja u o?i, ?upanja za kosu i sl. nisu smatrane pogodnima za natjecanja. Me?utim judo je zadr?ao neke opasne pa ?ak i smrtonosne tehnike u svojim katama. Kate su namjenjene za vje?banje svim u?enicima, ali danas se uglavnom prakticiraju formalno kao rutinirani set kojeg ocjenjuju suci. Isto tako, judu je zadr?ao kompletan asortiman gu?enja i sve vrste poluga na laktu. Tehnike za u?vr??ivanje protivnika koje se koriste u judu su isto tako vrlo bolne. Submisivan polo?aj induciran u?vr??enjem se smatra potpuno ispravnim putem do pobjede. Kano je smatrao da je sportsko - borila?ki aspekt juda itekako bitan za u?enje kontrole protivnikovog tijela u realnoj borbi. Kano je uvijek smatrao judo kao oblik, i razvoj, jujutsua.
Judo tehnika po?inje hvatanjem protivnika, njegovim uneravnote?enjem, pozicioniranjem u novootvoreni prostor i aplikacijom tehnike. Kako kontrast, kuzishi (umije?e uneravnote?enja protivnika) se u jujutsuu ostvaruje blokiranjem, odbijanjem protivnikovog napada kako bi se stvorio prostor potreban za aplikaciju baca?ke tehnike. U oba sustava, kuzishi je esencijalan kako bi se tijekom borbe koristilo ?to je manje energije mogu?e. Jujutsu se razlikuje od juda na mnoge na?ine. Prakti?ar jujutsua ostvaruje kuzushi udaranjem protivnika u slabe to?ke. Ostale tehnike ostvarivanja kuzushija uklju?uju hvatanje, uvrtanje ili ubadanje u podru?ja tijela koja su popularnija pod nazivom vitalne to?ke (mjesta u tijelu na kojima su ?ivci ili njihova sjeci?ta u blizini povr?ine ko?e).
Jigoro Kano podu?ava judo
Jigoro Kano i Kodokan
Jigoro Kano podu?ava samoobranu za ?ene
petak, 20.07.2007.
Jujutsu (nje?na vje?tina), je japanska borila?ka vje?tina koja se bazira na kori?tenju energije protivnikovog napada kako bismo primjenili protutehniku. Postoji mnogo varijacija ove vje?tine ?to dovodi do mno?tva razli?itih pristupa. Jujutsu ?kole (ryu) uglavnom koriste vi?e ili manje sve vrste tehnika do odre?enog stupnja. Jujutsu ?kole su razvijene za vrijeme feudalnog Japana od strane samurajske ratni?ke klase i kao takve su limitirane u udara?kim tehnikama. Vje?tina je stvorena za borbu protiv klopljenih protivnika. Osim toga, mnoge jujutsu ?kole podu?avaju upotrebu oru?ja.
jujutsu u jednoj ?koli oko 1920. godine
Oblici borila?kih vje?tina postoje u Japanu ve? stolje?ima. Prvi zapisi o borbenom sistemu koji podu?ava goloruku borbu se spominju u djelu Kojiki te u djelu Nihon Shoki, koji primarno govore o mitolo?kom nastanku zemlje i uspostavi carske obitelji.
Postoji slavna pri?a o ratniku Nomi no Sekuni iz Izuma koji je porazio Tajimu no Kehaya u prefekturi Shimane ?emu je svjedo?io i car Suinin. Opisi tehnika koje su kori?tene u borbi uklju?uju udarce, bacanja, u?vr??ivanja i oru?je.
Ovi sistemi goloruke borbe postali su poznati kao Nihon koryu jujutsu (najstariji japanski jujutsu). Tako su ih prozvale mnoge ryuhe i svojim denshoima (spisima koji su se prenosili s koljena na koljeno) za vrijeme Muromachi perioda (1333 - 1573). To su uglavnom bili borbeni sustavi koji su koristili i oru?ja, a bili su namjenjeni za borenje na bojnom polju. Te borila?ke vje?tine su imale mnoge nazive, uklju?uju?i kogusoku, yawara, kumiuchi i hakuda, a sve su bile okupljene pod zajedni?kim nazivom Sengoku jujutsu. To nisu bili sistemi goloruke borbe, ve? sredstva pomo?u kojih se nenaoru?ani, ili slabo naoru?ani borac mogao boriti protiv te?ko naoru?anog protivnika na bojnom polju.
Metode borenja su uklju?ivale udarce (no?ne i ru?ne), bacanja (bacanja protivnika, poluge, uneravnote?ivanje protivnika), u?vr??ivanja (obuzdavanje protivnika na podu, gu?enja, hvatanja i hrvanje) te oru?je. Obrambene tehnike su uklju?ivale blokiranje, izmicanje, uneravnote?ivanje i bje?anje. Malena oru?ja poput tanta (bode?a), ryufundo kusari (lanac sa utezima), kabuto wari (razbija? kaciga) i kakushi buki (tajna ili sakrivena oru?ja) su gotovo uvijek bila uklju?ena u Sengoku jujutsu.
Kasnije su se oblici koryua razvili u sisteme koji su poznatiji prakti?arima nihon jujutsua kakvog ga ?esto gledamo danas. ti sistemi se klasificiraju pod Edu jujutsu (osnovani su za Edo perioda). Oni su razvijeni za borbu protiv neoklopljenih protivnika, te nisu bili primjenjivi na bojnom polju. Ve?ina sistema koji potje?u iz Edo jujutsua uklju?uju atemi waza tehnike (udaranje u vitalne to?ke), koje su bile manje u?inkovite protiv oklopljenih protivnika. Me?utim, te tehnike su bile itekako u?inkovite za mirnijih perioda protiv protivnika obu?enih u civilne odore. ?esto su ti sistemi podu?avali i borenje tantoima i tessenima (metalne lepeze).
Popstoje i tehnike zajedni?ke i Sengoku i Edu jujutsu sistemima. To su hojo waza (hojojutsu, nawa jutsu, kayanawa itd.) tehnike koje predstavljaju na?ine vezanja i gu?enja protivnika raznim vrstama u?adi (ponekad sageom ili tasukeom). Te su tehnike uglavnom izblijedjele do dana?njih dana, ali tokijska policija i dalje trenira te tehnike te nastavlja nositi sa sobom hojo u?e uz lisi?ine. Vrlo stara ?kola Takenouchi ryu je jedan od boje organiziranih sistema koji i danas podu?avahojo waza tehnike.
Mnoge druge Nihon jujutsu ?kole postoje i danas, ali se ne smatraju koryu ?kolama. Ti sistemi spadaju pod Gendai jujutsu ili moderni jujutsu. Moderne tradicije su osnovane nakon ili pred krajem Tokugawa ?ogunata (dakle od kraja 19. st.). tada je postojalo preko 2000 jujutsu ?kola. Mnoge tradicionalne ?kole koje se danas podu?avaju i za kje se smatra da su koryu sistemi, zapravo spadaju pod gendai jujutsu. Me?utim, premda moderne po nastanku, gendai ?kole imaju direktne korjene u drevnim tradicijama, te se ispravno smatraju tradicionalnim borila?kim sistemima ili ryuovima. Po sastavu te ?kole predstavljaju o?iti pomak od Sengoku jujutsu sistema, te naginju Edo jujutsu sistemima. Razlog tome je smanjena mogu?nost borbe sa oklopljenim napada?em.
S vremenom, Gendai jujutsu je prihva?en od strane policije i ustanova za sprovo?enje zakona
diljem svijeta, te predstavlja osnovu za mnoge posebne sustave koje koristi policija. Mo?da najpoznatiji od tih sustava je Keisatsujutsu (policijska vje?tina), Taiho jutsu (vje?tina privo?enja), ?to je sustav koji koristi Tokijska policija.
Ukoliko je vje?tina bazirana na japanskom sistemu osnovana nakon Tokugawine ere, te je barem djelomi?no bila pod utjecajem tradicionalnog Nihon jujutsua, mo?e se ispravno smatrati goshin (samoobrana) jujutsuom. Goshin jujutsu se ?esto koristi van Japana te mo?e biti pod utjecajem drugih borila?kih tradicija. Brazilski jiu jitsu, nastao iz juda, koji prakticira ne waza tehnike, je izvrstan primjer Goshin jutsua.
Jujutsu tehnike su osnova za mnoge vojni?ke goloruke borbene tehnike ve? godinama. Isto tako postoje i mnogi oblici sportskog jujutsua. Naj?e??i oblici su natjecanja mje?ovitih stilova, u kojima natjecatelji koriste mnoge tehnike kako bi zadobili bodove. Postoje i natjecanja u izvo?enju kata, ali i freestyle natjecanja kod kojih se natjecatelji izmjenjuju u napadima jedni na druge, dok obrambene tehnike ocjenjuju suci.
nastavak slijedi kad se u ponedjeljak vratim sa mora...
?etvrtak, 19.07.2007.
U?enje organizacije i strategije
?ak je i kao dijete, samuraj bio napravljen po volji svoga gospodara. Obrazovanje je bilo tako formulirano da dijete ne odraste u ?ovjeka ve?eg od svoga gospodara koji je umi?ljen u svojoj mo?i i koji ima premalo ideje o slu?enju drugome.
Djeca su prvo primala samurajsku odje?u i ma?eve u dobi od 5 godina. Bila su podijeljena u grupe, a svaka grupa je imala svojega vo?u od koga bi djeca u?ila. Do 10 godine djeca bi memorizirala sve tekstove od svoga vo?e. U godinama od 10 do 14, djecu se podu?avalo i o?ekivalo da izvode i znaju sve slu?bene manire pona?anja samuraja. U dobi od 13 godina zapo? strelja?tvo, ma?evanje borbe bez oru?ja itd. U dobi od 16 godina grupe se rasformiraju i zapo?inju individualne instrukcije koje su potrajale sve do 22 godine ?ivota.
Samuraji ni?e klase bili su podu?avani u razli?itim ?kolama, ?iji je kurikulum bio reguliran Bakufu zakonom. Koncepti slu?enja svom gospodaru bili su dakako temelji obrazovanja. Bez obzira na klasu i rang samuraja, pismenost je bila 100% -na, dok su seljaci bili 20% pismeni.
Socijalna stratifikacija nije postojala samo me?u samurajima i seljacima. Sa razlikama u pou?avanju kao polazne to?ke, raslojavanje je postojalo i izme?u samih samuraja (tzv. "vi?ih i ni?ih samuraja"). Bilo je zabranjeno vjen?avati bilo koga iz ni?e klase sa vi?om i sli?no, pa se ?ak i preljub de?avao samo unutar iste klase.
Prva pedago?ka zada?a u odgoju i obrazovanju samuraja bila je izgradnja karaktera, ostavljaju?i u sjeni didaktiku, brigu i inteligenciju.
Me?utim intelektualna se superiornost po?tivala, ali rije? chi koja se koristila da ozna?i inteligenciju, u biti je zna?ila mudrost te je znanje pogurala na drugo mjesto. Trojstvo koje je podupiralo logiku Bushida bilo je chi, jin i yu, ?to je zna?ilo mudrost, velikodu?nost i hrabrost. Samuraj je bio ?ovjek akcije, i u?io je one predmete koji samo mogli olak?ati njegove aktivnosti. Religija i teologija su bile prepu?tene sve?enicima, te se samuraj posavjetovao s njima samo u pogledu ohrabrivanja na svom putu.
Filozofija i literatura su formirale glavni dio njihovog intelektualnog djela, ali literatura se uzmala tek kao pomagalo koje je zastarjelo, a filozofija kao prakti?na pomo? u formiranju karaktera ili za rje?avanje nekog vojnog ili politi?kog problema.
Nije ?udo da se kurikulum u?enja, prema pedagozima Bushida sastojao uglavnom od: ma?evanja, strelja?tva, jiujitsa (borila?ka vje?tina), jahanja, kori?tenja koplja, u?enja taktike, kaligrafije, etike i povijesti.
Velika se va?nost posve?ivala pisanju (kaligrafiji) vjerojatno zato ?to logogrami posjeduju tu umjetni?ku vrijednost i zato ?to je kaligrafija bila izraz osobnog karaktera. Jiujitsu se ukratko mo?e opisati kao primjena anatomskog znanja u svrhu napada i obrane. Razlikuje se od hrvanja, jer ne ovisi o mi?i?noj snazi, tako?er se razlikuje od ostalih napada, jer ne sadr?i oru?je. Njegov cilj nije ubiti suparnika ve? ga onemugu?iti da napada neko vrijeme.
Predmet koji bismo o?ekivali da se nalazi u vojnoj obuci, a kojeg uop?e nema je matematika. To se donekle mo?e objasniti ?injenicom da borbe nisu bile planirane sa znanstvenom precizno??u i osim toga, cjelokupno treniranje samuraja bilo je kriti?no prema stvaranju bilokakvih numeri?kih ideja.
Djecu su odgajali sa svojevrsnim ga?enjem prema novcu. Smatralo se lo?im ukusom govoriti o novcu te ignoriranje vrijednosti novca, kao i namjerno nerazlikovanje razli?itih kovanica bilo je znak dobrog odgoja. Znanje brojki bilo je bitno u okupljanju vojnih snaga, kao i u raspodjeli hrane i benificija, ali brojanje novca je uvijek prepu?tano nekom drugom. U mnogim dvorcima, javne financije bile su vo?ene od strane "ni?ih" samuraja ili sve?enika. Svaki samuraj je znao da novac ?ini jedan bitan "mi?i?" rata, ali nikad nije podizao vrijednost novca kao jedinu koju treba cijeniti. Istina je da se ohrabrivala ?tednja novca, ali ne toliko zbog novca, ve? zbog samodiscipline. Bogatstvo se smatralo najve?om napasti ?ovje?anstva i zahtijevala se jednostavnost ?ivljenja. Po?to je bushido nalagao ignoriranje vrijednosti novca, skupa s tim pravilom otpalo je 1001 zlo ?iji je ono uzrok. Samo to je dovoljan razlog za?to samuraji nisu nikad bili korumpirani.
"Roditelj me donio na svijet, ali u?itelj me u?ini ?ovjekom"
Sa ovom idejom po?tovanje prema u?itelju bilo je veoma visoko. Da bi ?ovjek mogao probuditi takvo povjerenje u u?eniku, nu?no mora biti darovit superiornom osobno??u i znanjem. Bio je otac djeci koja nemaju oca, i savjetnik onima koji grije?e.
"Jer moj otac i moja majka, su kao nebo i zemlja, moj u?itelj i moj gospodar su kao sunce i mjesec"
U?itelji nisu primali pla?u, jer ono ?to su davali, nije se moglo kupiti novcem, bilo je od unutarnje vrijednosti, nemjerljivo. U?enici bi ipak svojim u?iteljima donosili novac ili hranu u razli?itim godi?njim dobima, ali to nisu bile pla?e ve? ponude. Naravno u?itelji su ih uvijek prihva?ali po?to su to bili ljudi koji su dr?ali do svog statusa, "previsoki" da bi radili po polju i preponosni da bi prosili. Na taj na?in bili su jo? jedno utjelovljenje onoga ?to se smatralo krajem u?enja, ?ivu?i primjer discipline disciplina, samokontrole, koja se jedinstveno zahtijevala za sve samuraje.
Bili su ozbiljne slike velikih duhova neustra?enih od strane siroma?tva.
Zahvaljuj?i marljivoj ekipi sa filozofskog fakulteta u Rijeci. Hvala!
?etvrtak, 19.07.2007.
Seppuku Taki Zenzaburoa
U jednom od najpoznatijih incidenata izme?u doma?ih japanaca i neciviliziranih barbara sa zapada, dogodio se 4.velja?e 1868. godine. Taki Zenzaburo, ?asnik princa od Bizena, naredio je-iz razloga koji su kontroverzni-svojoj jedinici da otvori vatru na naselje stranaca u Kobeu(Hyogo) .?rtava nije bilo, ali su predstavnici evropskih zemalja tra?ili kaznu za krivca, i sam je japanski car Meiji (?ivio,, vladao, ) odredio da Taki Zenzaburo po?ini ritualno samoubojstvo seppuku (harakiri). Taj doga?aj opisao je britanski predstavnik A.B.Mitford (Lord Redesdale), tajnik veleposlanika Vel.Brit., koji je prisustvovao Zenzaburovu samoubojstvu: <<Obred ?to ga je naredio sam car, odigrao se no?u u hramu Seifuku-ji, sjedi?te trupa iz Hyogoa. Iz svakog stranog poslanstva bio je upu?en po jedan svjedok. Sve zajedno, nas sedmorica stranaca. Do hrama su nas doveli ?asnici prin?eva od Satsume i Choshua. Iako je obred trebao da bude proveden na najzatvoreniji na?in, slu?ajne primjedbe koje smo ?uli na ulicama, a i mno?tvo ?to se poredalo du? glavnog ulaza u hram, pokazivali su da taj doga?aj puku nije nezanimljiv. Dvori?te je hrama pru?alo izvanredno ? vrvjelo je vojnicima ?to su u hrpama stajali oko velikih vatri koje su bacale blje?tavo svjetlo preko streha i neobi?nih zabata svetih gra?e- vina. Uveli su nas u prostoriju gdje smo trebali pri?ekati dok priprava za obred ne bude dovr?ena: u prostoriji do nas bili su visoki japanski slu?benici. Nakon du?eg vremena koje se, zbog ti?ine koja je vladala,
?inilo dvostruko dugim, Ito Shunsuke, privremeni guverner Hyogo prefekture, do?ao je i popisao na?a imena te nas obavijestio da ?e s japanske strane prisustvovati sedam kenshi, svjedoka. On i jo? jedanslu?benik p dva kapetana Satsuma pje?adije i dva kapetana pje?adije Choshua, te zastupnik princa od Bizena, klana osu?enog ?ovjeka, upotpunjavali su broj, koji je vjerojatno tako odabran da bi se podudarao s brojem stranaca. Zatim je Ito Shunsukezapitao ?elimo li osu?enom postaviti kakavo pitanje. Odgovrili smo da ne ?elimo. Tada je slijedilo daljnje odlaganje, nakon kojeg smo pozvani da po?emo za japanskim svjedocima u hondo ili glavnu dvoranu hrama, gdje se imao izvr?iti obred. Prizor je ostavljao dubok dojam.
Velika dvorana nadsvo?ena je visokim krovom ?to ga podr?avaju tamni drveni stupovi. Sa stropa je visjelo mno?tvo velikih pozla?enih svjetiljki i ukrasa koji su svojevrsni budisti?kim hramovima. Ispred glavnog oltara, gdje je pod prekriven lijepim bijelim hasurama bio tri ili ?etiri in?a izdignut na tlo, bio je polo?en sag od grimizne pusti.
Visoke svije?e raspore?ene u pravilnim razmacima ?irile su prigu?eno tajnovito svijetlo, upravo dostatno da se vidi sve ?to se doga?a. Sedmorica su japanaca zauzela mjesto lijevo od uzdignutog poda, sedmorica stranaca desno od njega. Nitko drugi nije bio prisutan. Nakon nekoliko minuta napete neizvjesnosti u dvoranu je u?ao Taki Zenzaburo, ?ovjek sna?na stasa, trideset dvije godine star, plemenita izgleda, u svojoj ceremonijalnoj odje?i s karakteristi?nim krilima od konopljine tkanine kakve se nose u zna?ajnim prigodama. Slijedili su ga kaishaku i tri ?asnika odjevena u jimbaori ili ratni ogrta? opto?en zlatnim tkivom. Du?nost
keishakua je du?nost gentlemana: u mnogo slu?ajeva izvr?ava je ro?ak ili prijatelj osu?enog, i odnos me?u njima bli?i je u odnosu poglavara i sekundanta negoli ?rtve i krvnika.U ovom je slu?aju kaishaku bio u?enik Taki Zenzaburoa, i me?u njima samima izabrali su ga Takijevi prijatelji zbog njegove vje?tine u ma?evanju.
S kaishakuom koji mu bija?e slijeva, Taki Zenzaburo je polako pri?ao japanskim svjedovima i obojic tada,
pribli?iv?i se strancima, pozdravili su nas na isti na?in, mo?da ?ak i s vi?e smjernosti: u oba je navrata pozdrav ceremonijalno uzvra?en. Polako i
s visokim dostojanstvom osu?eni se ?ovjek popeo na izdignuti dio, dva puta se ni?ice prostro ispred glavnog oltara i sjeo na japanski na?in (tako da mu koljena i no?ni prsti dodiruju tlo i da tijelo po? u tom polo?aju, koji je polo?aj po?tovanja, ostao je do svoje smrti) na sag okrenut le?ima glavnom oltaru, dok je kaishaku ?u?nuo njemu s lijeva. Tada je pristupio jedan od trojice prisutnih ?asnika, nose?i stalak poput onoga ?to se upotrebljava u hramovima za ?rtvovanje, na kojem je zamotan, le?ao wakizashi, kratki ma?, devet i pol in?a duljine, ?iljka i o?trice poput britve. Njega je, baciv?i se ni?ice, pru?io osu?enom ?ovjeku, koji ga je prihvatio s po?tovanjem, podigav?i ga
objema rukama do svoje glave, i stavio ga ispred sebe.
...Pokloniv?i se jo? jednom, Zenzaburo je pustio da mu gornji dio odje?e klizne do opasa?a i ostao razodjeven do pasa. Bri?ljivo, kao ?to je to obi?aj, zavio je rukave ispod koljena da bi sprije?io da se ne sru?i unatrag, ?to bi bila sramota, naime, Japanac plemenita roda ili samuraj trebalo je da umre u padu prema naprijed. Promi?ljeno, mirne ruke, uzeo je ma? ?to je le? gledao je na nj s ?e?njom, gotovo s odano??u; na trenutak se ?inilo da posljednji put sre?uje misli a zatim si je zario ma? duboko ispod pasa s lijeve strane, vukao ga polako kroz trbuh na desnu stran i, zakrenuv?i ga u rani, povukao je kratki rez prema gore. Za vrijeme tog ?ina od kojeg ?ovjeku pozlije, nije mu zadrhtao ni jedan mi?i? na licu. Kad je izvukao ma? nagnuo se prema naprijed i ispru? izraz boli po prvi je put pre?ao preko njegova lica, ali nije izustio ni glasa. Tog trenutka kaishaku koji je, stalno ?u?e?i uza nj, budno motrio svaki njegov pokret, sko?i na noge, zadr?av?i
na sekundu svoj ma? te?ak, ru?an,
mukao tutanj, jednim je udarcem glava odsije?ena od tijela. Slijedila je mrtva ti?ina, prekidana tek groznim ?umom krvi ?to je klokotala iz nepomi?ne mase pred nama, koja je samo trenutak prije bila hrabar i vite?ki ?ovjek. Bilo je stra?no. <>
Tada dva careva predstavnika odu do svojih mjesta i pre?av?i na drugu stranu gdje su sjedili stranci pozovu nas da posvjedo?imo da je smrtna kazna nad Taki Zenzaburom vjerno bila izvr?ena.Obred je zavr?io i mi smo napustili hram. Obred kojemu su mjesto i sat dali dodatnu sve?anost, bio je od po?etka do kraja ispunjen onim posvema?njim dostojanstvom i skrupulozno??u u detaljima koji su izrazite zna?ajke postupaka japanaca visokog dru?tvenog polo? a va?no je da se ovo spomene,
jer sa sobom povla?i uvjerenje da je mrtav ?ovjek bio zaista ?asnik koji je po?inio zlodjelo, a ne kakva zamjena. Iako nas se stra?ni prizor duboko dojmio ,bio je nemogu?e da istodobno ne budemo ispunjeni divljenjem prema ?vrstom i mu?evnom pona?anju patnika a i prema hladnokrvnosti s kojom je kaishaku izvr?io posljednju du?nost prema svome gospodaru. Ni?ta ne bi mogli ja?e pokazati snagu odgoja. Samuraj, gentleman vojni?ke klase, od svojih najmla?ih godina u?i gledati na harkiri kao na obred u kojem ?e jednog dana, mo?da i on biti pozvan da sudjeluje kao izvr?ilac ili sekundant. U obiteljima starog kova, koje dr?e do ba?tine
drevnog vite?tva, dijete se podu?ava u obredu i sprijateljuje s idejom ?asnog iskupljenja od zlodjela ili o?i??enja od sramote. Ako do?e trenutak, on je na nj pripravan, i smjelo prihva?a patnju od koje mu je pravodobni odgoj oduzeo polovicu strahote. U nekoj drugoj zemlji, ?ovjek u?i da posljednje iskazivanje odanosti prema prijatelju mo?e biti i to da mu bude krvnikom?>>
Usprkos divljenju prema Zenzaburovoj hrabrosti i ?vrstini, Mitford u daljnjem tekstu ipak smatra da je kazna bila zaslu?ena i da je ispravno postupljeno ?to strani predstavnici nisu tra?ili da Zenzaburo bude pomilovan. Takav ni ?in, misli on, >>dodu?e mogao proizvesti ?eljeni u?inak me?u civiliziranijim klanovima, ali bi mogao biti krivo shva?en - kao slabost ili strah - od onih koji su primitivniji i koji osobno jo? ne poznaju strance.>>
* Izvori:Devide,Japan,tradicija i suvremenost,Zagreb,1978.,
str.135-140;Pinguet,Dragovoljna smrt u Japanu,Sremski
Karlovci,1990.,str.159,160;
by nihonkichigai
?etvrtak, 19.07.2007.
Rangovi i titule Sengoku perioda
Ovo je lista rangova i titula samuraja Sengoku perioda. Mnogi samuraji dr?e i vi?e od jedne titule, a mnoga se imena ponavljaju.
AKI NO KAMI
Jinbo Ujiharu, Jojo Masashige, Katanuma Nobutomo, Kitajo Takahiro, Kosokabe Chikayasu, Neshima Shigehira, Suwa Yoritada
AWAJI NO KAMI
Tada Mitsuyori
AWA NO KAMI
Date Shigezane, Hachisuka Iemasa, Hachisuka Yoshishige, Hojo Ujikuni, Honda Masashige, Horiuchi Ujiyoshi, Naoe Katsushige, Oda Nobutoki, Ryuzoji Nobuchika, Sanada Masayuki, Satomi Tadayoshi, Wada Akitame
BITCHU NO KAMI
Ashina Yasutomo, Gamo Hideyuki, Harada Naomasa, Ikeda Nagayoshi, Katakura Kagetsuna, Mimura Motochika, Mori Takamoto, Nukui Kagetake, Oyamada Masatatsu, Oyamada Masayuki, Yokota Takatoshi
BINGO NO KAMI
Akaza Naoyasu, Amakasu Kagetsugu, Emura Chikaie, Oda Nobuhide
BIZEN NO KAMI
Amari Torayasu, Asai Nagamasa, Asai Sukemasa, Ina Tadatsugu, Ishikawa Sadakiyo, Nakayama Nobuyoshi, Okuma Masahide, Okuma Tomohide
BUZEN NO KAMI
Iio Tsuratatsu, Kawada Nagachika, Miyoshi Yukiyasu, Tsuchiya Sadatsuna
BUNGO NO KAMI
Honda Hirotaka, Honda Yasushige, Ito Suketaka, Matsukura Shigemasa, Matsuura Nobuzane, Morozumi Torasada, Obata Masamori, Oka Toshikatsu, Ryuzoji Nobuchika
CHIKUGO NO KAMI
Ikeda Katsumasa, Maeda Toshiie, Tanaka Yoshimasa
CHIKUZEN NO KAMI
Hashiba (Toyotomi) Hideyoshi, Imafuku Masakazu, Kanemaru Torayoshi, Miyahara Kagetane, Miyoshi Nagahide, Miyoshi Motonaga, Miyoshi Nagayoshi, Oyamada Yorisada, Shimotsuma Raisho
DEWA NO KAMI
Akamatsu Yoshisuke, Hachiya Yoritaka, Honda Masakatsu, Mogami Yoshiaki, Oda Nobuo, Oda Nobutada, Uemura Iemasa, Ukita Tadaie
ECHIZEN NO KAMI
Data Masamune, Honjo Shigenaga, Hoshino Masanao, Jinbo Yoshimune, Kasahara Nobutame, Nagao Masakage, Nakajo Fujisuke, Nakajo Kageyasu, Niwa Nagahide, Oyamada Nobushige, Sengoku Hidehisa, Terazawa Hiromasa
ECHIGO NO KAMI
Aokage Takaakira, Hanabusa Masayuki, Takanashi Masamori
ETCHU NO KAMI
Honjo Tsunemitsu, Hosokawa Tadaoki, Jinbo Nagamoto, Oda Nobuhide, Osafuna Sadachika, Shidara Sadamichi, Suwa Yoritoyo, Tsutsui Junkei, Yasuda Kagemoto
HARIMA NO KAMI
Aoyama Tadanari, Hatakeyama Takamasa, Koide Hideharu, Koide Yoshimasa
HIGO NO KAMI
Hoshino Masamitsu, Kato Kiyomasa, Nomura Naotaka, Takanashi Masamori, Togawa Hideyasu
HIDA NO KAMI
Anegakoji Yoshiyori, Gamo Ujisato, Honda Narashige, Nabeshima Naoshige, Ota Kazuyoshi, Tachibana Muneshige, Takayama Tomoteru, Uyama Hisakane
HITACHI NO SUKE
Aoyama Tadanari, Suibara Takaie
HYUGA NO KAMI
Aisu Ikou, Akechi Mitsuhide, Ishikawa Ienari, Mizuno Katsushige
HOKI NO KAMI
Akiyama Nobutomo, Aoyama Tadatoshi, Ishikawa Kazumasa, Ryuzoji Ienobu, Sugihara Nagafusa
IGA NO KAMI
Ando Morinari, Aoyama Tadamoto, Fujibayashi Tsunatsugu ,Hatakeyama Yoshitaka, Mibuchi Harusada, Minowa Shigezumi, Tsutsui Sadatsugu, Wada Koremasa
IWAMI NO KAMI
Hattori Masanari, Iriki-in Shigetaka, Katagiri Sadataka, Matsumoto Kageshige, Matsushita Yukitsuna, Okubo Nagayasu, Toriyao Iwami
INABA NO KAMI
Shibata Shigeie
IYO NO KAMI
Abe Masakatsu (1594), Amako Tsunehisa, Inaba Ittetsu, Kiso Yoshimasa, Kono Michinobu, Kono Michinao, Mori Hidemoto, Mori Motokiyo, Samponji Sadanaga, Takigawa Kazumasu
IZUMI NO KAMI
Kakizaki Kageie, Kuroda Hidetaka, Mizuno Tadashige, Ryuzoji Naganobu, Todo Takatora, Ukita Yoshiie, Ukita Naoie
IZU NO KAMI
Akaike Nagato, Anayama Nobutomo, Onodera Masumichi, Ota Gyuichi, Shimojo Nobuuji, Takeda Yoshinobu
IZUMO NO KAMI
Ai Fusakiyo, Honda Tadatoki, Horio Tadauji, Ishikawa Kazumasa, Kanamori Nagachika, Kurushima Michifusa (1595)
KAI NO KAMI
Kuroda Nagamasa, Mori Hidemoto
KAZUSA NO SUKE
Miike Shigesane, Oda Nobunaga, Yasuda Akimoto
KAGA NO KAMI
Abe Katsutoshi, Hara Masatoshi, Nabeshima Naoshige, Niwa Nagashige, Tanegashima Satotoki
KAWACHI NO KAMI
Fuwa Mitsuharu, Koriki Kiyonaga, Sakai Shigetada, Ukita Haruie
KII NO KAMI
Amako Kunihisa, Aoki Kazunori, Hatakeyama Takamasa, Hishijima Kunisada, Ikeda Nobuteru, Mimura Iechika
KOZUKE NO SUKE
Aoki Kageyasu, Yasutada, Honda Masazumi, Ichijo Nobutatsu, Numata Yasuteru, Oda Nobukane, Shiji Hiroyoshi, Takeda Nobutomo
MIMASAKA NO KAMI
Indo Shigeyasu, Indo Yoriyasu, Kawazoe Hisamori, Ogasawara Ujikiyo, Okadaira Sadamasa, Urakami Masamune, Yamaoka Kagetaka, Yamaoka Kageyuki
MIKAWA NO KAMI
Imagawa Yoshimoto, Kanakogi Chikakazu, Kokuban Morishige, Tokugawa Ieyasu, Yamanaka Mitsuyuki, Yuki Hideyasu
MINO NO KAMI
Baba Nobufusa (1564), Enjoji Nobutane, Hara Toratane, Hirose Kagefusa, Hojo Ujinori, Honda Tadamasa, Kajiwara Masakage, Ota Sukemasa, Toyotomi Hidenaga
MUSASHI NO KAMI
Hosokawa Takakuni, Hosokawa Katsumoto, Toda Katsushige
MUTSU NO KAMI
Date Masamune, Hojo Ujiteru, Mori Motonari (1559), Shimazu Takahisa, Takeda Nobutora
NOTO NO KAMI
Fujita Nobuyoshi, Kakizaki Noriie, Kasahara Yasukatsu, Kasahara Mitsutada, Kokuban Moriuji, Maeda Toshimasa, Nobesawa Mitsunobu
NAGATO NO KAMI
Akada Shigetaka, Ishikawa Yasumichi, Kanamori Nagachika, Kimura Shigenari, Mori Hidenari, Murai Sadakatsu, Saka Hirohide, Uehara Naochika
OSUMI NO KAMI
Hara Torayoshi,Honda Tadazumi, Hara Torayoshi, Itami, Chikanao, Kuki Yoshitaka, Oda Nobuhiro, Shimazu Tadatsune
OMI NO KAMI
Amakasu Kagemochi, Kono Michiyoshi
OWARI NO KAMI
Aoki Mitsukake, Hatakeyama Takamasa, Matsuda Norihide, Oda Nobunaga, Sue Harukata, Shibata Naganori
SADO NO KAMI
Hayashi Hidesada, Hisamatsu Toshikatsu, Honda Masanobu, Itaya Mitsutane, Todo Takatora
SANUKI NO KAMI
Hongo Tadatora, Ikoma Kazumasa, So Yorishige
SETTSU NO KAMI
Araki Murashige, Ayukawa Kiyonaga, Kiire Hisamichi, Konishi Yukinaga, Nose Yoritsugu, Senoue Nobuyasu
SHIMOTSUKE NO KAMI
Amako Hisayuki, Asai Hisamasa, Ashida Nobumori, Honda Chikasada, Kuchiba Michiyoshi, Mizuno Nobutomo, Naito Okimori, Oda Nobukiyo, Reizei Okitoyo, Saito Tomonobu, Sone Masayo
SAGAMI NO KAMI
Hojo Ujimasa, Hojo Ujitsuna, Hojo Ujiyasu, Kasai Harunobu, Okubo Tadachika, Shimazu Tadayoshi
SATSUMA NO KAMI
Nishina Morinobu, Shimazu Tadatsune, Shimazu Yoshitora, Tokugawa Tadayoshi, Yasawa Yoritsuna
SHIMOSA NO KAMI
Fukubara Hirotoshi, Fukubara Sadatoshi, Sakai Masahisa, Takigawa Toshikatsu
SHINANO NO KAMI
Araki Murashige, Chosokabe Kunichika, Ii Naomori, Koide Yoshimasa, Nabeshima Katsushige,Nagano Narimasa, Nagao Tamekage, Nagao Harukage, Takeda Shingen
SURUGA NO KAMI
Akechi Mitsutsugu, Aochi Shigetsuna, Asahina Nobuoki, Daidoji Masashige, Horie Munechika, Itagaki Nobutaka, Kikkawa Motoharu, Mogami Iechika, Usami Sadamitsu
SUO NO KAMI
Kodama Narikata, Maruta Takatoshi, Murakami Yoshikiyo
TAJIMA NO KAMI
Asano Nagaakira, Maeno Nagayasu, Yasawa Yorisada
TANBA NO KAMI
Asahina Motonaga, Isono Kazumasa
TANGO NO KAMI
Kitajo Kagehiro, Kitajo Takahiro, Maruyama Masatomo, Omura Sumitada, Yonekura Shigetsugu
TOSA NO KAMI
Chosokabe Motochika, Yamaouchi Kazutoyo
TSUSHIMA NO KAMI
Ando Shigenobu, Cho Tsugutsura, So Yoshitomo, Yamaoka Kagesuke, Yamaouchi Kazutoyo
TOTOMI NO KAMI
Ashina Morikiyo, Ashina Moritaka, Hiraoka Michiyori, Irobe Norinaga, Kobori Masakazu, Mihara Shigeaki, Narimatsu Nobukatsu, Onodera Terumichi, Onodera Yoshimichi, Sagara Yoshiaki, Takenaka Shigetomo, Ushio Yukikiyo
YAMATO NO KAMI
Anegakoji Koretsuna, Honjo Shigenaga, Koide Yoshimasa, Murakami Takayoshi, Murakami Takeyoshi, Naito Masatsuki, Naoe Kagetsuna (1562)
YAMASHIRO NO KAMI
Araki Yukishige, Endo Motonobu, Naoe Kanetsugu, Obata Toramori, Ryuzoji Iekane, Ryuzoji Takanobu
VISOKI RANGOVI I TITULE
DAIZEN DAIBU
Takeda Shingen
GYOUBU no SHOU
Furukawa Mochihiro
GYOUBUKYOU
Aoki Shigenao
HAYATO NO JOU
Aoki Kageyasu, Aoki Yasutada
HYOUBU no SHOU
Aito Uji, Aoki Shigemitsu, Furuta Shigekatsu
JIBU no SHOU
Hosokawa Katsumasu
Toyotomi Hidetsugu, Toyotomi Hideyoshi
Hosokawa Harumoto, Hosokawa Masamoto, Hosokawa Sumimoto, Hosokawa Takakuni, Ouchi Yoshioki, Uesugi Kenshin (Kanto), Uesugi Norimasa (Kanto)
MINBU no SHOU
Hosogaya Mitsunaka, Baba Nobufusa, Aoki Kazushige
SAEMON no JOU
SAEMON no SUKE
Aoki Toshinori, SAKYO no JOU, Aokage Takaakira
SAMA no SUKE
Akechi Hidemitsu, Ei Hisatora, Imagawa Ujitoyo, Kato Yoshiaki, Niino Chikanori, Takeda Nobushige, Takeda Nobutoyo
Ashikaga Yoshiaki, Ashikaga Yoshiharu, Ashikaga Yoshihide, Ashikaga Yoshitane, Ashikaga Yoshiteru, Ashikaga Yoshizumi,
Tokugawa Ieyasu, Tokugawa Hidetada
SHIKIBU no SHOU
Akao Katatane
SHURI no SUKE
Aoyama Munekatsu, Naito Masatoyo
UHYOUE no JOU
Aoki Nobuhide
?etvrtak, 19.07.2007.
Oda Nobubaga 3
INCIDENT U HONNOJI-U
1582. god., Hashiba Hideyoshi je napao Bitchu provinciju, zapo?ev?i time opsadu dvorca Takamatsu. Me?utim, dvorac je bio od vitalne va?nosti za Mori klan, te bi gubitak dvorca klan ostavio ranjivim. Vo?ena Mori Terumotom, poja?anja su stigla do Takamatsu dvorca te je nastalo zati?je. Hashiba je zatra?io poja?anja od Ode Nobunage.
?esto se vodi rasprava oko pretpostavke da Hideyoshi zapravo nije niti trebao poja?anja od Nobunage, te da ga je zvao iz drugih razloga. Naime Hideyoshi je postao jedan od Nobunaginih glavnih generala u vrlo kratkom vremenu. Njegov uspon je zapo?eo ve? dok je bio obi?ni pje?ak, te je preko no?i postao jedan od vode?ih stratega. Jedni smatraju kako je ?elio zasluge za preuzimanje dvorca predati Nobunagi, te ga je stoga zvao na boji?te, dok drugi dr?e kako ga je time htio izlo?iti atentatu. Postoje i oni koji vjeruju kako je Hashiba glavni i odgovorni za izdaju Akechi Mitsuhide-a.
U svakom slu?aju, Niwa Nagahide je dobio Nobunaginu nardbu da pripremi invaziju na Shikoku, dok je Akechi Mitsuhide trebao pomo?i Hideyoshi-u. Na putu do Chugoku regije, Nobunaga je odsjeo u Honno - jihramu u Kyotu. Kako Nobunaga nije o?ekivao napad usred teritorija kojeg je kontrolirala njegova obitalj, bioje ?uvan samo sa nekoliko desetaka osobnih sluga i tjelesnih ?uvara.
Akechi Mitsuhide je odjednom okru?io hram, prisiljavaju?i time Nobunagu na seppuku. U isto vrijeme Akechi-eve snage su napale Nijo dvorac, dok se Nobunaga ubio nakon ?to je ispratio kotaishi-a (carevog sina). Zajedno s Nobunagom, poginuo je i njegov pa? (o - kosho), Mori Ranmaru, koji mu je vjerno slu?io godinama, a ?ak je i u to vrijeme bio adolescent. Ranmaru-ova predanost gospodaru je bila na?iroko poznata i cijenjena u to vrijeme. Samo 11 dana nakon izdaje kod Honnoji-a, Mitsuhide je ubijen u bitci kod Yamasaki-a.
Samo 11 dana nakon izdaje kod Honnoji-a, Mitsuhide je ubijen u bitci kod Yamasaki-a.
ODA, TOYOTOMI I TOKUGAWA
Oda nobunaga je bio dobro poznati gospodar Nagoye (jednom poznate i kao provincija Owari), i izuzetni primjer samuraja Sengoku perioda. Svojim djelima je postavio put za svoje nasljednike. Taj put doveo je do reunifikacije Japana pod novim bakufu-om (?ogunatom).
Zanimljivo, Hideyoshi i tokugawa su bili vjerni Nobunagini sljedbenici. Hideyoshi se uzdigao od bezimenog seljaka do vrhunskog generala, dok je Tokugawa sa Nobunagom proveo djetinjstvo. Hideyoshi je pobijedio Akechi Mitsuhide-a te je smatran zakonskim nasljednikom Nobunage nakon ?to je osvetio njegovu smrt zbog Matsuhideove izdaje.
Njih dvoje su nagra?eni Nobunaginim prija?njim zaslugama na osnovu kojih su izgradili jedinstveni Japan, te ?ak postoji i izreka: "Reunifikacija je kao ri?in kola?; Oda ga je umjesio, Hashiba ispekao. Na kraju, samo ga Ieyasu ku?a." (Hashiba je obiteljsko ime koje je Toyotomi Hideyoshi koristio dok je bio Nobunagin sljedbenik)
Toyotomi, vrhovni sve?enik od 1586. god., sin siroma?nog seljaka, stvorio je zakon po kojem je samurajska kasta ozna?ena kao trajna i nasljedna, te po kojem nitko osim samuraja ne smije nositi oru?je. Taj zakon je vrijedio sve do po?etka Meiji ere, tj. do kraja Edo ?ogunata. (Edo ?ogunat, Edo bakufu ili Tokugawa ?ogunat su pojmovi koji ozna?avaju isto)
Va?no je naglasiti nejasno?e u razlikovanju samuraja i ostalih kasta. Naime ve?ina odraslih mu?karaca (pa ?ak i malih seljaka) je pripadala barem jednoj militaristi?koj organizaciji, te su slu?ili u ratovima i prije novog zakona, tako da u 16. st. ta granica i nije bila tako stroga.Autorizirane samurajske obitelji poslije 17-og stolje?a su bile one koje su
odabrale slijediti Hideyoshi-a i Tokugawu. Velike bitke su se odvijale za vrijeme smjene re?ina, a brojni su samuraji pobijeni, postali ronini ili adsorbirani u ve?insku populaciju.
Na vojnom planu, Nobunagini revolucionaristi?ki snovi nisu samo promjenili na?in ratovanja u Japanu, ve? su stvorili jednu od najmoderniziranijih vojnih snaga toga vremena. Razvio je, primjenio i pro?irio uporabu dugih kopalja, vatrenog oru?ja, bojnih brodova i fortifikacija dvoraca u skladu sa ekspandiraju?im masovnim bitkama tog perioda. Institutizirao je specijalni ratni?ki sistem po kojem su sljedbenici dobivali funkcije po sposobnostima, a ne samo po imenu, rangu ili obiteljskim vezama. Lojalisti su dobivali zemlju na osnovu proizvodnje ri?e, a ne veli?ine zemlje. Njegov organizacijski sistem je posebice razvio Ieyasu tokugawa u stvaranju Tokugawa ?ogunata u Edu.
Odina dominacija i briljantnost nisu bili ograni?eni samo na bojno polje, jer je Nobunaga bio i vrstan biznismen, ?ovjek koji se razumio u principe mikro i makroekonomije. Prvo je, kako bi razvio agrikulturnu ekonomiju u ekonomiju baziranu na manufakturi i usluzi, razvio dvorce gradove kao centre lokalne ekonomije. Gradio je ceste ne samo kako bi potaknuo trgovinu, ve? i kako bi omogu?io ve?u mobilnost trupa. Poticao je internacionalnu trgovinu i izvan granica Kine i Koreje, dok su nanbani (ju?ni barbari) zapo?eli trgovinu sa Europom, Filipinima, Siamom i Indonezijom.
Stvorio je rakuichi rakuza smjernice po kojima je stimuliran biznis i ekonomija op?enito. Njima su zabrenjeni i odba?eni monopoli, a otvorene su nekad zatvorene unije i cehovi. Razvio je i porezni sustav i zakone.
Kako je Oda osvajao Japan, te gomilao ogromno bogatstvo, progresivno je poticao umjetnosti za koje se oduviek zanimao, a koje je kasnije koristio za prikazivanje svoje mo?i i presti?a. Gradio je goleme vrtove i gradove koji su sami po sebi bili umjetnine. Dvorac Azuchi na odabi jezera Biwa se smatra najve?im dvorcem u japanskoj povijesti. Izvana je prekriven zlatom i statuama, opasan masivnim vratima i zidinama, dok je stropove ukrasio Kano Eitoku.
Stepenice koje vode do ru?evina dvorca Azuchi
Reprodukcija glavne kule dvorca Azuchi
Za njegovog vremena, Sen no Rikyu je stvorio japansku ceremoniju ispijanja ?aja, koju je Oda popularizirao i koristio kao na?in za komunikaciju sa politi?arima i drugim biznismenima. Zapo?eo je razvijati moderni kabuki. Bio je vrlo zainteresiran za europsku kulturu koja je i dalje bila izuzetno nova u Japanu. Sakupljao je zapadnja?ke umjetnine ali i oru?je i oklope. Smatra se kako je bio me?u prvim Japancima u zabilje?enopj povijesti koji su nosili europsku odje?u. Postao je i za?titnik Jezuita u Japanu, premda se nikada nije poreobratio na kr??anstvo. Zapam?en je u Japanu kao jedna od najbrutalnijih figura Sengoku perioda.
Grob Ode Nobunage
?etvrtak, 19.07.2007.
Oda Nobubaga 2
"TENKA FUBU"
Saito Yoshitatsu je nenadano umro 1561. god. od bolesti u Mino provinciji. Naslijedio ga je sin, neiskusni strateg i vladar Saito Tatsuoki. Iskori?tavaju?i novonastalu situaciju, Nobunaga je premjestio svoje sjedi?te u dvorac Komaki ?ime je zapo?eo svoju kampanju u Minu.
Nakon ?to je nagovorio Saitove sljedbenike da ga napuste jer je nesposoban, Nobunaga je polako pripremao napad na Saita. 1567. god. je uslijedio poslijednji napad u kojem je Oda zauzeo dvorac Inabayama, nakon ?ega je Saita protjerao iz provincije.
Naravno da se Nobunaga tada uselio u Inabayamu, koju je zajedno sa cijelim gradom preimenovao u Gifu. Ime je dao po legendarnog Gi-u iz Kine koji je zapo?eo Zhou dinastiju. time je otkrio svoju ambiciju da pokori cijeli Japan. Zapo?eo je i sa kori?tenjem novog osobnog pe?ata koji se ?itao Tenka Fubu ?to bi u prijevodu zna?ilo: "?iri militarizam po cijeloj zemlji", ili doslovno: "...pod nebom".
1564. god. Nobunaga je svoju sestru (Oichi, udana Azai Nagamasa) postavio na funkciju diamyo-a sjeverne Omi provincije. To mu je kasnije puno pomoglo kako bi poplo?io svoj put do Kyota.
1568. god. je poslijednji Ashikaga ?ogun (Ashikaga Yoshiaki), oti?ao u Gifu, gdje je zatra?io od Nobunage da krene u pohod na Kyoto. Yoshiaki je brat ubijenog 13-og Ashikaga ?oguna, Yoshiteru-a. Njegovi ubojice su ve? postavili svoju marionetu za ?oguna, Ashikagu Yoshihide-a.
Nobunaga je objeru?ke prihvatio ovu ponudu. Na putu do Kyota isprije?io mu se Rokkaku klan. Kako je Yoshikata Rokkaku odbijao priznat Yoshiaki-a kao ?oguna, bio je sprema u?i u rat. Nobunaga je iznenada napao, ?to je izvuklo Rokkaku klan iz njihovih dvoraca.
U vrlo kratkom roku, Nobunaga je do?ao do Kyota i otjerao Miyoshi klan iz grada. Yoshiaki je postao 15. ?ogun Ashikaga ?ogunata.
Nobunagi se tada ukazala prilika a postane kanrei, no on je to odbio. S vremenom je po?eo ograni?avati ?ogunovu mo? ?to je potvrdilo njegove namjere da iskoristi ?oguna kao sredstvo kojim ?e opravdavati budu?a osvajanja. Yoshiaki je toga bio itekako svjestan, te je Nobunagi iza le?a osnovao savez sa drugim daimyo-ima kako bi sprije?io Nobunagu u njegovim nakanama.
Odin nagli uspon se nije nimalo svi?ao Asakura klanu. Povijesno, Oda klan je bio podlo?an Asakura klanu, ali Asakura Yoshikage nije bio voljan po?i na Kyoto kao Nobunaga unato? potpori koju je ina?e pru?ao Yoshiaki.
Kada je Nobunaga napao podru?ja pod domenom Asakura klana, Azai Nagamasa (mu? Nobunagine sestre Oichi) je poni?tio savez sa Nobunagom kako bi ispo?tovao Azai - Asakura savez koji je trajao generacijama. Uz pomo? Ikko (budisti?ka sekta) pobunjenika, anti - Nobunaga savez je bio na vrhuncu mo?i. U bitci kod Anegawe, Nobunaga i Tokugawa su porazili udru?ene snage Asakura i Azai klanova.
Nobunaga je ratovao i protiv budista koji mu nisu bili podlo?ni. Enryakuji samostan na planini Hiei, sa svojim Tendai ratnicima, je bio trn u Nobunaginom oku, pogotovo jer je bio lociran tako blizu Kyota. Nobunaga je napao samostan i spalio ga do temelja 1571. god., premda je u to vrijeme samostan bio ?tovan kao zna?ajni kulturni simbol toga vremena. Pobio je izme?u 20 i 30 tisu?a vojnika, ?ena i djece.
Enryaku pagoda
Kroz godine, Nobunaga je oja?ao svoj polo?aj a neprijatelje je pobije?ivao ?istom brutalno??u. Npr. u Nagashimi je Nobunaga pretrpio ogromne gubitke (ubijena su mu i neka bra?a), no na kraju je okru?io cijeli kompleks te zapalio sve unutar njega, pobiv?i time na desetke tisu?a ljudi, ve?inom ?ena i djece.
Jedan od najja?ih neprijatelja Nobunaga - Tokugawa saveza je bio Takeda Shingen, unato? mirnom odnosu, pa ?ak i potpisanom svezni?tvu sa Nobunagom. U bitci kod Mikatagahare 1572. god. Takeda je slomio Tokugawu, ali 1573. god. Shingen umire od bolesti, nakon ?ega se njegova vojska povla?i. Nobunaga se nakon toga mirno mogao posvetiti Yoshiaki, koji je i vi?e nego jednom otvoreno izjavljivao neprijateljstvo. Nobunaga ga je porazio i protjerao sa lako?om, ?ime je okon?ao Ashikaga ?ogunat. Iste godine je porazio i Asakura i Azai klanove, a Azai Nagamasa je vratio Oichi natrag Nobunagi jer se ubio. Njegovom smr?u, Takeda Katsuyori je ostao jedinio koji je pru?ao otpor Nobunagi. U odlu?uju?oj bitci kod Nagashina, ujedinjene snage Nobunage i Tokugawe su uni?tile Takeda klan strate?kom uporabom arkebusa. Nobunaga je kompenzirao sporost punjenja arkebusa tako da je strijelce postavio u 3 linije. Nakon svake paljbe cijela linija bi se sagnula i punila, dok su vojnici u liniji iza pucali. Time su ?ak probijali oklope Takedine konjice. To je izazvao kaos me?u konjanicima koji su pobijeni sle?a za vrijeme bijega.
Nobunaga je nastavio sa ekspanzijom, ?alju?i svoje generale na sjever i u Tamba provinciju. Opsada Ishiyama Hogan - ji dvorca u Osaki je napredovala sporo jer je Mori klan slao namirnice brodovima nakon ?to su probili morsku blokadu.
Ishiyama Hogan - ji (Osaka)
1557. god, Hashiba Hideyoshi je dobio naredbu na se na zapadu sukobi sa Mori klanom. 1578. god. je dovr?en Azuchi dvorac u Omi provinciji. Zdanje je vrlo impresvno i ekstravagantno ?ime je ?okiralo europske misionare.
Smatra se kako je nakon smrti Takede Shingena, Uesugi Kenshin najve?i general svoga vremena. I on je sudjelovao u drugom anti - Nobunaga savezu. Sukobio se sa njim kod Tedorigawe. Uesugi je iza?ao kako pobjednik. U to vrijeme Uesugi je zavr?avao planova za svoj pohod na Kyoto.
Zbog poraza, Nobunaga se poprili?no bojao Kenshina, te se pri?a kako je jednom od svojih ljudi rekao da ukoliko Uesugi mobilizira sve snage i krene u napad, ne?e imati drugog izbora nego predati svoje isto?ne pokrajine u nadi kako ?e time zadobiti milost. Uesugi Kenshin je u me?uvremenu nenadano umro.
Ishiyama Hongan - ji je 1580. god. pao. Time je uni?ten Takeda klan. Nobunaga je tada bio na vrhuncu mo?i te je spremao invaziju na Echigo provinciju i Shikoku.
nastavak slijedi...
?etvrtak, 19.07.2007.
Oda Nobubaga 1
Oda Nobunaga (1534 - 1582) je jedan od najve?ih daimyo-a Sengoku perioda japanske povijesti. Njegov otac, Oda Nobuhide je bio bezna?ajni general sa posjedima u provinciji Owari. Nobunaga je ?ivio ?ivot kontinuiranih ratnih pohoda, zahvaljuju?i ?emu je osvojio ve?inu Japana. Zbog neposluha je bio poznat i kao : "Glupi ?ogun".
Oda Nobunaga
UJEDINJENJE OWARI PROVINCIJE
1551. god. Oda Nobuhige je neo?ekivano umro, a pri?alo se kako se Nobunaga na sprovodu pona?ao ne?uveno, pritom ga?aju?i oltar tamjanom. Takvo pona?anje je jo? vi?e ujedinilo Odine vazale, pokazuju?i im kako Odi nedostaje discipline te da uop?e ne odska?e od prosje?nosti kojom je bio opisivan u ta vremena. Zapo?eli su pregovarati sa njegovimmla?im bratom, Nobuyaki-em.
Osramljen zbog Nobunaginog pona?anja, Hirate Masahide je po?inio seppuku, ?to je bio ogroman udarac za Nobunagu koji je time izgubio mentora i vrijednog podanika. Kasnije je sagradio hram u njegovu ?ast.
Premda je Nobunaga priznavan kao Nobuhide-ov zakoniti naslijednik, Oda klan se podijelio u mnogo frakcija, a ?ak i tada je cijeli klan tehni?ki bio pod kanrei-em (vrlo visoka politi?ka funkcija feudalnog Japana, a ?esto se prevodi i kao ?ogunov zamjenik), Shibom Yoshimune-om. Premda je u to vrijeme Owari-em upravljao shugo (titula dana od strane ?oguna pojedinim feudalcima u udaljenim provincijama) Oda Nobutomo, ?ak niti on, koji je pod sobom imao Yoshimune-a, nije mogao osporiti Nobunaginu novu ulogu gospodara Owari-a. a kraju je Nobutomo ubio Yoshimune-a jer je podupirao Nobunagu.
Nobunaga je nagovorio Odu Nobumitsu-a, mla?eg Nobuhideovog brata, da mu se pridru?i, a tako udru?eni su ubili Nobutomo-a u dvorcu Kiyosa, koji je kasnije postao Nobunagina rezidencije u periodu od preko 10 godina. Koriste?i Shibu Yoshikane-a (sin pokojnog Yoshimune-a koji je podupirao Nobunagu) kao novog kanrei-a, Nobunaga je iskovao savez sa klanom Imagawa iz provincije Suruga i sa klanom Kira iz Mikawa provincije jer su oba klana isto tako bili kanrei svojih provincija. Imagawa je tada prestao napadati granice Owari-a.
Oda Nobunaga
Iako je Nobuyaki i dalje predstavljao opasnost, Nobunaga je poveo vojsku u provinciju Mino kako bi pomogao Saito Dosanu,nobunaga.jpg (94881 bytes) kada se njegov sin Saito Yoshitatsu okrenuo protiv njega. Kampanja je rezultirala neuspjehom, jer Dosan je ubijen a Yoshitatsu je postao novi vladar provincije Mino 1556. god.
Nakon nekoliko mjeseci su, Nobuyaki, Shibata Katsuie i Kayashi Hidesada digli pobunu protiv Nobunage. Bitka kod Ino-a je bila mjesto njihovog poraza. Zahvaljuju?i utjecaju majke Nobunage i Nobuyaki-a, trojici je sve opro?teno, no ve? idu?e godine Nobuyaki je opet zapo?eo pobunu. Izdao ga je Shibata Katsuie. Nobunaga je tada odglumio bolest, te je ubio Nobuyaki-a u dvorcu Kiyosu.
Do 1559. god. Nobunaga je ve? eliminirao svu opoziciju, kako unutar klana, tako i unutar cijele provincije. Nastavio je koristiti Shibu Yoshikane-a kao ispriku za sklapanje mira s drugim daimyo-ima, premda je kasnije otkriveno da je Yoshikane bio u dosluhu sa Kira i Imagawa klanovima kako bi eventualno obnovio snagu Shiba klana.
BITKA KOD OKEHAZAME
1560. god. je Yoshimoto Imagawa sakupio vojsku od kojih 30 000 ljudi i zapo?eo pohod prema Kyotu uz ispriku kako ?eli pomo?i krhkom Ashikaga ?ogunatu. Pridru?io mu se i Matsudaira klan. U usporedbi, Oda je mogao sakupiti vojsku od samo 2 000 ljudi, a te snage su se dalje trebale razdijeliti zbog ?uvanja utvrda i granica. Uz po mo? neo?ekivanje grmljavine, Nobunaga je napao Imagawin kamp i ubio Yoshimota, ?to je rezultiralo pobjedom koja je odjeknula u cijeloj zemlji. Bitka je poznata kao bitka kod Okehazame, te je zahvaljuju?i njoj Nobunagino ime isplivalo iz anonimnosti. Rapidno slabe?i, Imagawa klan vi?e nije mogao kontrolirati Matsudaira klan. 1561. god. sklopljen je savez izme?u Ode Nobunage i Matsudaire Motoyasu-a (kasnije Tokugawa Ieyasu), unato? neprijateljstvu starom vi?e desetaka godina.
Bitka kod Okehazame
nastavak slijedi...
?etvrtak, 19.07.2007.
Prehrana samuraja
U najboljim vremenima, samuraji su imali izobilje namirnica koje su mogli konzumirati. Naravno, prehrambene navike su uvelike ovisile o socijalnom statusu. Kako su neki samuraji bili izrazito siroma?ni, a neki pak bogati, promotriti ?emo razlike me?u njihovim navikama.
Ri?a je naravno bila glavna namirnica. Va?ost se o?ituje u ?injenici da se smatrala mjerom bogatstva. Zemljoradni?tvo u Japanu nije bilo nimalo lako, a ?ivot zemljoradnika je migao biti izuzetno te?ak. Ve?ina Japana je prekrivena planinama, a ?ak i nakon ujedinjenja Japana za vrijeme Tokugawe, svaka je provincija morala imati odre?eni potencijal za uzgoj ri?e. Malo se podru?ja moglo opisati kao pogodnima za uzgoj ri?e, a jedna od njih su provincija Ise i regija Kanto. Kanto je bio posebno pogodan za razvoj i ?irenje obradivih povr?ina jer je ?irok i ravan te ispresjecan brojnim rijekama potrebnim za irigaciju. Druge, strmije regije, poput susjedne regije Kai, zadavale su njihovim gospodarima brojne probleme. Osim toga uzgoj u takvim regijama je zahtjevao mnogo ve?e napore u svrhu optimizacije proizvodnje. Polja ri?e su usjecana u brda a rijeke su ogromnim naporima skretane sa svojih prirodnih tokova. No, rad je bio od vitalne va?nosti jer je glad bila sveprisutna opasnost na koju je malo tko mogao biti imun.
Uzgoj ri?e je svake godine izgledao jednako. Za uzgoj su na po?etku koristili umjetna uzgajali?ta unutar kojih se po?etak uzgoja mogao lak?e pratiti i
kontrolirati dok su za to vrijeme pripremana glavna polja na kojima je ri?a trebala rasti. Polja su tada obra?ivali uz po mo? konja ili volova, gnojili ih i natapali. Nakon otprilike ?etrdeset dana (lipanj), sjemena su transplantirali u polja. Po obi?aju su to radile mlade seoske ?ene jer su se nadali da ?e njihova plodnost zahvatiti i sjemenke ri?e. Za seljane je ovo bio vrlo va?an doga?aj, ?esto pra?en muzikom i slavljeni?kim duhom.
Osim redovitih kontrola polja i brige zbog nametnika, oko ri?e se sada trebalo malo brinuti sve do ?etve u listopadu ili studenom. ?etva se isto tako smatrala slavljeni?kom prilikom, a mo?da je bila i najuzbudljivije doba godine.
Bespotrebno je re?i da su plodovi ovolikog truda pripadali samo seljacima. Koli?ina ri?e kojom su pla?ali danak feudalcu je ovisila o stupnju poreza koji su tada bili aktualni. Tako su seljaci svoje gospodare smatrali vrlo milostivima ukoliko bi poreze pla?ali sa 40% uroda, jer je taj udio nekada znao rasti i do 60%. ?ak je i blagi 40-postotni porez ostavljao seljake na tankim rezervama u slu?ajevima opasnosti, pa su mnogi imali tajna polja. Do 16. st., lokalni samuraji (jizamurai ili jito) su znali oprostiti seljacima takva polja, no to bi se naravno sve mijenjalo sa dolaskom feudalca. Tada je vlast u Japanu po?ela organizirano nadzirati cijelu zemlju kako bi smanjili broj tajnih polja, ?to je rezultiralo velikom nepopularno??u takvih kontrola u seljaka. Osim toga seljaci su uzgajali mahunarke i krumpir kako bi upotpunili svoju prehranu.
Ironi?no, mnogi su seljaci, iz raznih razloga, jeli proso. Ri?a je bila luksuz, i nigdje u Japanskoj kulturi ?tedljivost nije bila toliko izra?ena kao u farmera. Ri?a se mogla koristiti kuhana na mnogo na?ina, z asake, ili se pak mije?ala sa povr?em. Popularna slastica koja se mogla kupiti uz ceste je bio ri?in kola? koji se zasla?ivao medom ili komadi?ima vo?a nakon ?ega bi se sve to zamotalo u list i tako prodavalo. Ve?ina smauraja je jela ri?u u ljusci, koje je svaki vojnik - pje?ak pojeo i do 900 grama (5 go-a) dnevno. Plemstvo je preferiralo o?i??enu ri?u koju su ?esto jeli slatku.
Druge namirnice
Uz ri?u jela su se i sljede?a jela kada su bila dostupna: Krumpiri (postojalo je 24 vrste krumpira), rotkvica (9 vrsta), krastavci (14 vrsta), grah (od kojeg se pravila sveprisutna skuta), lje?njaci, lotos - drvo (koje se prodavalo uz cestu), razni ora?asti plodovi, tofu, slatki krumpir (yam ili tororo, od kojeg su se spravljale juhe), kisele ?ljive (posebno popularne me?u vojnicima za vrijeme kampanja), marelice, breskve, jabuke, naran?e. Iz mora i rijeka su vadili 7 vrsta morskih trava, petrova uha, rakove, pastrve, tunu (koju su lovili harpunima), hobotnice, meduze, ?koljke, i kitove (barem u provinciji Awa). Osim toga, ukoliko bi se uklonile zabrane budista ili ?intoista o zabrani jedenja mesa, gladni su mogli loviti fazane, divlje guske, prepelice, jelene i veprove. Vojnici su za vrijeme opsada ubijali i jeli svoje konje. Unato? tome, jedenje crvenog mesanije postalo uobi?ajeno za Meiji obnove, a ?ak i onda su crveno meso jele samo visoke klase. Pedeset vrsta biljaka je bilo dostupno za kuhanje (daizu ili soja, azuki sasage ili crveni grah). Uvozili su ocat i alge (kombu). Povr?e su pripremali sa mnogo ulja, te se taj na?in kuhanja nazivao shojin ryori. Uklju?ivao je soju, sezam. Sol, koja im je bila bitna za prezervaciju ribe i drugih namirnica, je bila luksuzna, te je mo?da bila jedan od faktora zbog kojih je Takeda Shingen 1569. godinr napao obalu provincije Suruga.
Postojalo je i jelo koje se tradicionalno poslu?ivalo samurajima prije odlazaka u ratove. Sastojalo se od suhih lje?njaka, algi i petrovih uha. Poslu?ivalo se na malenim lakiranim tanjurima (kao i sake). Sake se slu?io u trima posudama jer je broj 3 smatran sretnim brojem. sake je tema koju sam ve? puno detaljnije obradio iz drugih tekstova a o njemu mo?ete pro?itati uz pomo? tagova koji se nalaze sa strane bloga.
Evo i nekih japanskih naziva:
Abura - age - skuta od pe?enog graha
Awabi - petrovo uho
Azuki - crveni grah
Daikon - divovska rotkvica
Daizu - soja
Ebi - ?kamp
Genmai - neolju?tena sme?a ri?a
Ginnan - gingko
Hassu - lotosov korijen
Kaki - kamenica
Kombu - alga
Kuri - lje?njak
Mochi - ri?in kola?
Niboshi - su?ene sardine
Sake - sake
Sansho - crveni papar
Sashimi - sirova riba
Shiitake - gljiva
Shoga - ?umbir
Takenoko - bambusov korijen
Tofu - skuta od soje
Tororo - slatki krumpir
Unagi - jegulja
?etvrtak, 19.07.2007.
Imena samuraja
Za ?ivota, samuraj je mogao o?ekivati da ?e biti poznat po mnogim imenima. Ponekada je tradicija proizvela velik broj naziva koji su povjesni?are dovodili do istih samuraja. Svako ime nosi odre?eno zna?enje. Kako najvi?e zapisa o samurajima datira iz razdoblja od 15. - 16. st., samuraje toga doba ?emo uzeti kao primjere.
Djetinjstvo. Po ro?enju, samuraji su dobivali imena po kojima su bili poznati do ceremonije punoljetnosti. Ta su imena odabirana slu?ajno ili po ukusu. Tako se Takeda Shingen po ro?enju prvo zvao Katsuchiyo (1000 uspje?nih pobjeda, ili, pobjeda zauvijek). Ta dje?ja imena su ?esto prethodila sufiksima karakteristi?nim za neke samurajske ku?e. Po tradiciji, prvi sin bi se zvao Taro, drugi Jiro a tre?i Saburo. Ta imena su ?ak znala ostati i do samurajeve starije dobi, pogotovo ukoliko je njegov otac i dalje bio na ?elu ku?e. Neki slavni samuraji i
njihova imena iz djetinjstva:
Date Masamune: Bontenmaru
Ii Naomasa: Manchiyo
Kobayakawa Takakage: Tokyujumaru
M?ri Motonari: Shojumaru
Sanada Yukimura: Gobenmaru
Takeda Shingen: Katsuchiyo
Tokugawa Ieyasu: Takechiyo
Tokugawa Hidetada: Nagamaru
Uesugi Kenshin: Torachiyo
Imena odraslih. Samuraj bi kao odrasla osoba dobivao prvo ime nakon ceremonije stupanja u punoljetnost (kada bi napuno 14 godina). Gotovo uvijek, ta su se imena sastojala od 2 znaka, od kojih je jedan naslijedan, a drugi je samuraj dobivao kao dar od neke posebne osobe (?ak i od ?oguna), ili iz hira. Naslijedni znak se ?esto, ali ne i nu?no, nalazio u imenu oca. ?esto se broj znakova mogao asocirati sa odre?enom obitelji, a mijenjao se sa vremenom. Kako bi to ilustrirali uzet ?emo primjer obitelji Mori (od sredine 14. st. do 1600. god.)
Torachika - Sadachika - Chikahira - Motoharu - Hirofusa - Mitsufusa - Hiromoto - Okimoto - Motonari - Takamoto - Terumoto
Ova obitelj isto tako predstavlja i primjer "poklonjenih" znakova. Mori Okimoto (slavniji Motonari-ev stariji brat) je primio Oki u svojem imenu od mo?nog Ouchi YoshiOKI-a, feudalca ?ija se zemlja nalazila odmah na sjeveru. Mori Takamoto, Motonari-ev sin, je dobio Taka i imeni od Yoshioki-evog sina koji se zvao YoshiTAKA. Terumoto je dobio Teru od Shoguna Ashikaga YoshiTERU-a. I koliko god da su ?lanovi Ashikaga ?ogunata bili politi?ki nemo?ni u nekim periodima, dobivanje znaka od njih je bila velika ?ast. Evo nekih feudalaca koji su imali ?ast dobiti znak od ?oguna:
Asakura YOSHIkage
Date TERUmune
Imagawa YOSHImoto
Matsunaga HisaHIDE
Shimazu YOSHIhisa
Takeda HARUnobu (Shingen)
Uesugi TERUtora (Kenshin)
Neki samuraji, a pogotovo gospodari, su ponekada ?eljeli promijeniti znakove u svojim imenima, ?esto kao rezultat nagrada koje su malo prije spomenute. Takove promjene su ?esto ozna?avale neki doga?aj ili su ?ak imale politi?ku pozadinu, a ?esto su obuhva?ale i obiteljska imena. Date Masamune je teko od Toyotomi Hideyoshi-a dobio ?asno ime Hashiba. Za vrijeme 1590-ih, postao je blizak sa Matsudaira Tokugawom, i kao ?im lojalnosti je promijenio svoje ime u Matsudaira.
Uesugi Kenshin nam pru?a niz primjera zbog kojih je feudalac mogao mijenjati svoje ime. Izvorno znan kao Nagao Kagetora, Kenshin je kasnije promijenio svoje ime u Terutora kada je zadobio ?ast od ?oguna, Ashikaga Yoshiteru-a. Ponovo je promijenio ime u Masatora, kada je njegov nadre?eni postao Uesugi Norimasa, oko 1551. god.
Vjerska imena. Kenshin je daleko najpoznatije budisti?ko ime. Mnogi su samuraji, kako feudalci tako i njihovi sljedbenici, prisvajali budisti?ka imena u nekim fazama svojih ?ivota. Uz to su prihva?ali i neke navike budisti?kih monaha, poput brijanja svojih glava. Neki su feudalci to shva?ali puno ozbiljnije od ostalih, dok su neki poput Otomo Sorin-a, od laika postajali budisti pa kr??ani, ?ak i ponovo budisti. Slijedi popis nekih poznatijih feudalaca koji su prisvojili budisti??ka imena:
Asakura Soteki (Norikage)
H?j? Soun (Nagauji)
Ikeda Shony? (Nobuteru)
Maeda Gen-I (Munehisa)
Miyoshi Chokei (Nagayoshi)
Ota D?kan (Sukenaga)
?tomo Sorin (Yoshishige)
Takeda Shingen (Harunobu)
Uesugi Kenshin (Terutora)
Yamana Sozen (Mochitoyo)
U praksi jedinstvenoj u periodu od srednjeg do kasnog 16. st., samuraji koji su prihvatili kr??anstvo su kr?teni zapadnja?kim imenom. Ta su imena danas rijetko kori?tena kad god je u pitanju bilo koja od tih li?nosti, ali nisu rijetka. Slijedi lista nekim samuraja sa kr??anskim imenima:
Gamo Ujisato: Dom Leao
Konishi Yukinaga: Dom Agostinho
Kuroda Yoshitaka: Dom Simeo
Omura Sumitada: Dom Bartolomeu
?tomo Sorin: Dom Francisco
Takayama Ukon: Dom Justo
I na kraju, neki pozanti samuraji imaju u imenu i naziv titule koju su imali, ili pozicije koju su dr?ali. To nisu imena u doslovnom smislu, ali se mogu koristiti na taj na?in. Slijede neki primjeri:
Furuta Oribe (Shigenari)
Takayama Ukon (Shigetomo)
Yamamoto Kansuke (Haruyuki)
Yamanaka Shikanosuke (YukiM?ri)
Nekada se samuraja moglo oslovljavati i po provinciji koju je "dr?ao" kao rezultat ?asnog oslovljavanja ("gospodar od..."...no kami). Baba Mino no Kami Nobofusa tako ozna?ava Baba Mino-a, ili jednostavno Mino-a, ali tako su ga smjeli zvati samo oni koji su po statusu jaki barem kao on.
Poslijednje ime koje je samuraj dobio je njegovo "smrtno" ime, koje se davalo posthumno. To je duhovno ime, koje je u nekim slu?ajevima ozna?avalo deifikaciju. Ta su se imena koristila u ceremonijama ili slu?bama u kojima su se obo?avali preci. Evo liste nekih slavnih samuraja i imena koja su dobivali na taj na?in:
?tomo Sorin: Sanhisai
Takeda Shingen: H?sho-in
Tokugawa Ieyasu: Tosho-daigongen
Toyotomi Hideyoshi: Hokoku daimy?jin
Uesugi Kenshin: S?shin
srpanj, 2007
Opis bloga
Ninje, smauraji i japanska povijest, kultura i tradicija do 20. stolje?a.
Blog je u fazi prebacivanja materijala sa bloger servisa, tako da molim za malo razumijevanja. Naknadno ?u ubaciti i sve slike i neke ?lanke koje nisam prebacio jer obiluju slikama. Na?alost prebacivanje traje malo dulje nego ?to sam o?ekivao, ali intenzivno radim na tome. Dok ?ekate, objavio sam novi tekst. Hvala na razumijevanju.
Blog.hr koristi kola?i?e za pru?anje boljeg korisni?kog iskustva. Postavke kola?i?a mogu se kontrolirati i konfigurirati u va?em web pregledniku. Vi?e o kola?i?ima mo?ete pro?itati . Nastavkom pregleda web stranice Blog.hr sla?ete se s kori?tenjem kola?i?a. Za nastavak pregleda i kori?tenja web stranice Blog.hr kliknite na gumb "Sla?em se".}

我要回帖

更多关于 g线上的魔王ons 的文章

更多推荐

版权声明:文章内容来源于网络,版权归原作者所有,如有侵权请点击这里与我们联系,我们将及时删除。

点击添加站长微信